Išlo šťastie na vandrovku?

Autor: Miloslav Hetteš, doc. RNDr. CSc. | 9.11.2014 o 8:03 | Karma článku: 5,95 | Prečítané:  579x

Šťastie si za peniaze nekúpiš. Šťastie a spokojnosť sú extrémne subjektívne a preto nevieme naisto interpretovať vyjadrenia jednotlivých ľudí o ich šťastí. Slovensko patrí medzi krajiny s oslabenou solidaritou. Slovenská spoločnosť je tá kde bohatí sa stávajú ešte bohatší a chudobní ešte chudobnejší. Chudobní pre slabú kúpnu silu sú pre vládnucu elitu nadbytoční, o ktorých nemá zmysel sa starať, či honorovať ich čo ako spoločensky potrebnú prácu. Ich práca nie je priamo potrebná pre bohatých, preto za ňu nedostanú adekvátnu mzdu, alebo skôr nič. Spoločnosť je oslabená prílišnou toleranciou voči bezbrehému nemorálnemu roztváraniu nožníc chudoby a bohatstva. Väčšina bohatstva vznikla možno legálne ale prevažne nemorálne.

Šťastie si za peniaze nekúpiš. Šťastie a spokojnosť sú extrémne subjektívne a preto nevieme naisto interpretovať vyjadrenia jednotlivých ľudí o ich šťastí.

V stredoveku svätý Augustín potvrdil spoločenskú podstatu ľudského bytia charakterizovanú vzťahom k rodine, vzťahom k svojej obci a k celému ľudstvu, ako základov pre dosiahnutie šťastia.

Tomáš Akvinský (13. stor.) potvrdil, že dobré medziľudské vzťahy sú základom pre vznik ľudského šťastia. Tieto vzťahy sú plne prospešné vtedy, keď sú nezištné. Ich existencia je osobitne prospešnou hodnotou samou o sebe.

V roku 2008 jednu z európskych cien za vedu Marie Curie získal výskum v Cambridgi o šťastí pod vedením Luisy Corrado z Talianska. Dokáže ekonomický rast urobiť nás šťastnejšími? Zlepšené individuálne bohatstvo uľahčuje život, ale robí to náš život uspokojujúcejším?  Ako ovplyvňujú politické rozhodnutia náš pocit bezpečia? Pomocou nových techník analýz v rámci projektu EURECONAW, bol získaný nový pohľad na tento už starobylý problém. Jej výskum môže pomôcť nájsť politiky na zlepšenie života ľudí. Podľa výsledkov geografie šťastia a spokojnosti so životom boli vysoko hodnotené škandinávske krajiny. Predovšetkým z dôvodu dôvery obyvateľov vo verejné inštitúcie, fungujúci systém a sociálny model.

Vieme že podľa podobných zistení v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v Paríži, Slováci patria k najmenej spokojným v rámci OECD (27% oproti 59 % priemeru). Na Slovensku je veľmi nízka občianska aktivita. Dôvera voči vláde a účasť občanov na správe vecí verejných je nízka, čo korešponduje so zisteniami Luisy Corrado.

Vieme, že rad chorôb je psychosomatického pôvodu. Preto možno aj predpokladať pôvod nižšieho dožitia na Slovensku v tejto príčine – v nespokojnosti.

V malom nezávislom himalájskom kráľovstve Bhután sa v roku 1972 vládnuci panovník rozhodol zmeniť zameranie na ekonomický rast uplatňované v každom rozvíjajúcom sa štáte a dať štátu namiesto HDP (hrubého domáceho produktu) ako meradla pokroku nový ukazovateľ HDŠ (hrubé domáce šťastie). Zámerom Bhutánu bolo zabezpečiť rovnomerné rozdelenie prosperity v spoločnosti, zachovanie kultúrnych tradícií, ochranu životného prostredia a zodpovednú vládu.

Kým príjem v Bhutáne patrí vo svete k najnižším, očakávaná dĺžka života sa následne predĺžila o 19 rokov v rokoch 1984 až 1998 a skočila na 66 rokov.

Vlastníctvo materiálnych statkov nezabezpečí harmóniu života s prírodou a okolím. Ich názory mali vplyv na množstvo výskumov sociálnych vedcov. Štúdie dokázali, že po určitom stupni materiálneho bohatstva osobné šťastie stratilo priamu väzbu s rastom ekonomiky.

Šťastie a práca. Nezamestnanosť nielenže znižuje príjmy, ale taktiež zmenšuje pocit šťastia tým, že ničí sebaúctu. „Bolesť“ z nezamestnanosti je pre človeka omnoho väčšia než bolesť zo straty príjmu. Človek je tým veľmi stigmatizovaný a tento pocit je rovnako nepríjemný rok alebo dva potom, ako bol na začiatku.

Okrem toho, ak nezamestnanosť v spoločnosti narastá, ovplyvňuje to celkový pocit šťastia v nej, vrátane zamestnaných ľudí.

Sociálna spravodlivosť . Týka sa možnosti ľudí uplatňovať sa v spoločnosti v ktorej žijú. Spravodlivosť ako taká (osobitne korektívna a distributívna spravodlivosť) sa klasicky venuje zabezpečovaniu toho, že jednotlivci si plnia svoje povinnosti a dostávajú to, na čo majú nárok v interakcii s ostatnými ľuďmi. Distributívna spravodlivosť sa týka podstaty sociálnej spravodlivosti pri deľbe produktov a výsledkov spoločnosti. V spoločnosti, kde sa vyskytujú systémové nerovnosti sa zvyknú uplatňovať zásady distributívnej spravodlivosti.

Solidarita ako základný fundament, ktorá sa tiahne celou európskou civilizáciou, by mala byť základom slovenského systému sociálneho zabezpečenia. Týka sa ako medzigeneračnej solidarity, medziregionálnej solidarity tak aj solidarity medzi bohatými a chudobnými.

Slovensko patrí medzi krajiny s oslabenou solidaritou. Slovenská spoločnosť je tá kde bohatí sa stávajú ešte bohatší a chudobní ešte chudobnejší (aj podľa tvrdení Európskej komisie). Chudobní pre slabú kúpnu silu sú pre vládnucu elitu nadbytoční, o ktorých nemá zmysel sa starať, či honorovať ich čo ako spoločensky potrebnú prácu. Ich práca nie je priamo potrebná pre bohatých, preto za ňu nedostanú adekvátnu mzdu, alebo skôr nič (podľa názoru napr. bankovej skupiny Citigroup). Spoločnosť je oslabená prílišnou toleranciou voči bezbrehému nemorálnemu roztváraniu nožníc chudoby a bohatstva. Väčšina bohatstva vznikla možno legálne ale prevažne nemorálne.

Vnútorné napätia podporuje trend zániku strednej triedy a posilňovania moci a majetku vládnucej menšiny.

Na Slovensku je spoločenská objednávka po obrodzujúcej zmene. Sociálna práca a sociálni pracovníci majú zodpovednosť za stav spoločnosti a preto by mali zohrať aktívnu rolu pri záchrane spoločnosti ako spravodlivého a fungujúceho spoločenstva.

Slovenská spoločnosť má dostatok prostriedkov pre odstránenie chudoby a pre implementáciu odporúčania Medzinárodnej organizácie práce č.202 z roku 2012 v podobe požadovanou ICSW.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?